Jak předejít zubnímu kazu?

Jak předejít zubním kazům, aby se nestaly vaší bolestivou noční můrou? Pečujete denně o svůj chrup, a přesto není perfektní? Jak a proč vzniká zubní kaz? Ve stomatologické ordinaci RB dent vám poradíme, jak předcházet vzniku zubních kazů.

Co je zubní kaz a jak se ozývá?

Zubní kaz je infekční onemocnění, při kterém je postupně narušena zubní sklovina a následně ostatní tkáně zubu (zubovina a zubní dřeň). Patří mezi nejčastější onemocnění v dutině ústní. Pichlavá bolest je alarmující predikcí vzniku zubního kazu. Při nesprávně prováděné hygieně ulpívá na povrchu zubů plak. Bakterie, které plak obsahuje, působí na zubní sklovině a rozkládají sacharidy na organické kyseliny, které odvápňují sklovinu. Narušení zubních tkání se projeví tím, že zub začne bolet. Každý styk s chladem, teplem, sladkým či kyselým je vnímán intenzivněji.

Co způsobuje tvorbu zubního kazu?

Příčin vzniku zubního kazu neboli demineralizace zubních tkání je více. Nejčastěji je způsobený špatně prováděnou ústní hygienou spolu s nevhodným stravováním. Pouze v malém procentu způsobuje kazivost zubů i dědičné oslabení zubní skloviny, závažná onemocnění, těhotenství či léky. Riziková místa pro tvorbu zubního kazu jsou praskliny, nerovnosti na zubech, prostory mezi zuby, okolí zubních výplní, korunek a můstků. Výbornou pomůckou pro odhalení těchto rizikových míst je metoda GBT(guided biofilm therapy), kde dentální hygienistka pomocí detektoru plaku nejdříve diagnostikuje riziková místa, ukáže pacientovi, kde by měl v čištění přidat, a potom pomocí přístroje Airflow Prophylaxis Master zuby vyčistí a vyleští.

Jaké jsou druhy zubních kazů?

Pokud není včas zahájena léčba zubního kazu, začne pronikat hlouběji k dřeňové dutině zubu a mohl by ohrozit zubní dřeň a nenávratně tak poškodit zubní nerv. Proto si i mimo preventivní prohlídky u svého stomatologa všímejte všech detailů na svém každodenním úsměvu.

Kaz korunkové části zubu – nejrozšířenější typ zubního kazu, obvykle se objevuje na žvýkacích ploškách zubů nebo v mezizubních prostorech.

Kaz v oblasti zubního krčku – vyskytuje se v oblasti přechodu mezi zubem a dásní, na kterou se často při čištění zapomíná.

Sekundární kaz – vzniká podél okrajů korunek a výplní. pokud tato místa nejsou dokonale vyčištěna a nashromáždí se zde zubní plak. Tato místa kontaktu dvou materiálů (zubu a korunky či výplně) jsou vždy rizikovějším místem pro vznik zubního kazu, než je nepoškozená zubní sklovina. Proto je třeba jim věnovat zvýšenou pozornost při čištění zubů.

Recidivující kaz – vzniká pod výplněmi nebo korunkami v těch případech, kdy původní ložisko kazu nebylo řádně odstraněno.

Prevence zubního kazu

Kazivosti zubů se dá předcházet důsledným a opakovaným odstraňováním zubního plaku při čištění zubů správnou technikou, a to nejméně dvakrát denně, včetně čištění mezizubních prostorů mezizubním kartáčkem a dočišťováním problematických míst jednosvazkovým kartáčkem. S výběrem správných pomůcek poradí dentální hygienistka, která každému na míru sestaví soubor všeho, co by měl při správném čištění používat.

Omezte konzumaci sladkostí obsahujících sacharidy, případně je nahraďte sladkostmi bez cukru. Zuby si čistěte i po každém jídle, nebo takové čistění nahraďte v průběhu dne žvýkáním žvýkaček bez cukru. Pijte hodně vody, jezte mnohem více syrové zeleniny a ovoce. Vhodná je též strava bohatá na vápník, hořčík a fosfor. Velmi pozitivní vliv na chrup má fluorid sodný, který je přidáván do většiny zubních past, proto se zaměřte na užívání zubních past s fluorem, které posilují zubní sklovinu. Výbornou prevenci zubního kazu je též pravidelné používání (většinou 1x týdně) fluoridových gelů jako například Elmex Gellé.

Jak si správně čistit zuby?

Zubní kartáček by měl mít rovně střižené štětiny a malou hlavičku, abyste dosáhli i na hůře dostupné zadní prostory v dutině ústní. Na zubní kartáček netlačte silou a zuby čistěte jemně a krouživými pohyby. Krouživé pohyby provádějte jedním směrem, horní zuby shora dolů, dolní zuby zdola nahoru, a to i na vnitřní straně zubů a kousacích ploškách.

Při čištění zubních krčků dbejte na malé detailní krouživé či vibrační pohyby, aby se štětiny kartáčku dostaly i pod dáseň a odstranily veškerý zubní plak. Na očistění stoliček a problematicky dosažitelných míst si pořiďte jednosvazkové kartáčky. Po vyčištění zubů si dočistěte mezizubní prostory mezizubním kartáčkem. Nezapomínejte ani na vyčištění jazyka, speciálním kartáčkem, aby celý proces čištění byl kompletní.

Pravidelná návštěva zubního lékaře a dentální hygienistky je velmi důležitá pro prevenci vzniku onemocnění zubů a dásní. Nepodceňujte prevenci a svěřte péči o své zuby odborníkům ze Stomatologického centra RB dent.

Další články

Hledáme dentální hygienistku

Hledáme dentální hygienistku

Hledáme posilu do týmu na pozici Dentální hygienistka Hledáme posilu do týmu na pozici dentální hygienistka / hygienista. Nabízíme práci v samostatné, plně vybavené ordinaci, recepci, plný objednací kalendář. Možnost spolupráce s lékaři (stomatochirurgie, PZL). Dále...

číst více
Anna Řepková, DiS. odchází na mateřskou dovolenou

Anna Řepková, DiS. odchází na mateřskou dovolenou

Anna Řepková, DiS. odchází na mateřskou dovolenou K 31. 8. 2024 končí v ordinaci dentální hygieny Anna Řepková, DiS. Odchází na mateřskou dovolenou a my jí přejeme hodně zdraví a radosti doma s miminkem. V ordinaci ji od září nahradí Mgr. Anna Šimůnková DiS. Ordinační...

číst více
Letos během Vánoc odpočíváme

Letos během Vánoc odpočíváme

Letos během Vánoc odpočíváme PŘÍJEMNÉ PROŽITÍ SVÁTKŮ VÁNOČNÍCH,mnoho štěstí, pevné zdraví a spoustu osobních i pracovních úspěchů v roce 2024.Přeje tým Stomatologie RB dent Otevřeno máme do 22. 12. 2023.Mezi svátky budou letos všechny ordinace, jak lékařů, tak...

číst více

Z našeho Instagramu