Jak probíhá první návštěva dentální hygieny?

Toužíte po krásném úsměvu? Pak byste neměli podceňovat péči o svůj chrup. Jak se nejlépe starat o svůj chrup a zachovat si zdravé zuby po celý život? Doporučil vám váš stomatolog návštěvu u dentální hygienistky či hygienisty, a co všechno obnáší dentální hygiena?

Co je dentální hygiena?

Cílem moderního zubního lékařství je prevence, tedy předcházení vzniku onemocnění parodontu a vzniku zubního kazu. U stomatologa se problémy v ústní dutině řeší a léčí, na dentální hygieně se problémům v dutině ústní učíte předcházet.

Co je cílem dentální hygieny?

Cílem návštěvy dentální hygienistky je efektivně doplnit domácí péči o chrup. Někteří pacienti si pravidelně a velice pečlivě čistí dutinu ústní, ale technika nemusí být vždy správná. V případě nesprávného či nedostatečného čištění zubů dochází k usazování plaku. To vede časem ke vzniku zubního kamene, který dráždí své okolí a způsobuje zánět dásní, či dokonce parodontitis (zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu, který vede až ke ztrátě zubů). Dlouhodobá přítomnost plaku a bakterií způsobuje také vznik zubního kazu. Těmto jevům se dá pravidelnými návštěvami stomatologa a dentální hygienistky zabránit.

Co vás čeká na vstupní prohlídce dentální hygieny?

Dentální hygiena se stala nedílnou součástí péče o chrup a stomatologické prevence. První návštěva v ordinaci dentální hygieny bývá hodně obsáhlá. Hygienistka vyšetří pacienta, probere s ním způsoby domácího čištění, pomůcky, které doma k čištění používá. Doplní, pokud nějaké pomůcky chybí, nebo nejsou vyhovující. Je tedy vhodné si na první návštěvu přinést pomůcky, které doma na čištění používáte. Dále odstraní případný plak nebo zubní kámen. Stanoví také další postup, který se odvíjí od situace v dutině ústní. Pokud má pacient velmi dobrou hygienu, stihne se většinou vše v první návštěvě. Dále postačí recall po půl roce. Pokud je situace horší, je třeba odstranit více zubního kamene a s ním většinou spojený zánět dásní, bude zapotřebí i několik návštěv (scallingů). Poté, až se stav zlepší, pacient se naučí o zuby správně pečovat, bude stačit recall 2x ročně. V České republice není dentální hygiena hrazena zdravotní pojišťovnou, některé pojišťovny však 1x ročně na dentání hygienu přispívají. Vynaložené prostředky se ale vrátí ve formě peněz ušetřených za různá ošetření, a hlavně krásnými zuby, které jsou vizitkou každého z nás.

Estetické zákroky dentální hygieny

Po úvodním vyšetření lze doporučit i jednotlivé estetické zákroky, jako je bělení zubů, pískování zubů, či aplikace dentálního šperku. Ceník dentální hygieny je vytvořen dle minutových nákladů jednotlivých ordinací, proto se může na různých pracovištích lišit.

Začněte se stomatologickou prevencí dříve, nežli se dostaví problémy spojené s dlouhodobou přítomností zubního kamene a plaku.

Úsměv trvá chvilku, tak proč se neusmívat každý den. Svěřte péči o své zuby odborníkům ze Stomatologického centra RB dent a přivítejte každý den dokonalým úsměvem.

Další články

Personální změny

Personální změny

Personální změny Od 1/8 končí své působení v našem centru MDDr. Pavel Sekyra. Od září bude pracovat v Jablonci, ve své ordinaci. Tímto mu děkujeme za skvělou dlouhodobou spolupráci. Pacienti z jeho ordinace, kteří budou chtít zůstat v péči RB dentu, se mohou bez...

číst více
Při objednání bělení, dentální hygiena zdarma

Při objednání bělení, dentální hygiena zdarma

Při objednání bělení, dentální hygiena zdarma Před realizací bělení, ať ordinačního nebo domácího, je vždy nutná návštěva dentální hygienistky, aby byly zuby perfektně čisté a výsledek bělení potom optimální.  Nyní nabízíme tuto návštěvu zdarma při objednání...

číst více